چگونه ما می توانیم موهای رنگ شده را رنگی ببینیم؟

در این مقاله میخواهیم بررسی کنیم که چرا ما یک مویی که رنگ شده را رنگی میبینیم؟ برای رسیدن به جواب این پرسش، در ابتدا باید بدانیم اصلا رنگ چیست؟

رنگ چیست؟

نور خورشید را در نظر بگیرید. نور خورشید شامل طول موج‌های مختلف الکترومغناطیسی است. 

در شکل بالا طول موج های مختلف الکترومغناطیسی قابل مشاهده هست.در بین همه ی این طول موج ها یک بخشی وجود دارد که با چشم انسان قابل رویت هست که به آن طیف مرئی می گویند.به زبان ساده ( اگر نخواهیم خیلی تخصصی وارد مبحث نور و امواج شویم ) به قسمتی از نور که چشم ما می تواند آن را ببیند، رنگ می گویند. رنگ یک پدیده ذهنی است و درک ما از طول موج های مختلف هست. 

در شکل بالا یک مثال برای شما به تصویر کشیده شده تا این موضوع را بهتر درک کنید. اگر منبع نور یا همان خورشید را حذف کنید هیچ چیزی قابل رویت نیست. در این تصویر خورشید وجود دارد و یک نوری از خورشید به سطح خودنویس برخورد می کند. نور خورشید شامل طیف مرئی نور هست. این طیف مرئی به سطح خودنویس برخورد می کند. در اینجا، بازتاب نوری که به سطح خودنویس برخورد کرده به سمت چشمان ما می آید. 

در تصویر مشاهده میکنید که فقط یک نور سبز به سمت چشم ما آمده و در مغز ما، این خودنویس به رنگ سبز مشاهده می شود. دلیل اینکه فقط نور سبز به سمت چشم ما حرکت می کند این هست که، باقی نورها توسط سطح خودنویس جذب شدن. 

پس دلیل اینکه ما خودنویس را به سبز میبینیم این هست که باقی رنگ ها جذب بدنه خودنویس شده است.

در عکس بالا، سوالی مطرح کردیم که چرا ما این رنگ مو را قرمز میبینیم، یا توجه به توضیحات قبل حدس میزنید دلیلش چیست؟

بله درسته، به بیان ساده، همه رنگ های موجود به این مو برخورد می کند. وقتی ما این مو را قرمز میبینیم یعنی اینکه باقی رنگ ها جذب این مو شده و فقط رنگ قرمز جذب مو نشده و به سمت چشم ما بازتاب می شود. 

وقتی یک مویی را سفید میبینید یعنی هیچ کدام از رنگ ها جذب این مو نشده و همه اش به سمت چشم ما بازتاب کرده و وقتی مویی را سیاه میبینید یعنی تمام نور های طیف مرئی توسط این مو جذب شده و هیچ نوری به سمت چشم ما بازتاب نکرده است.

نورهایی که جذب یک جسم می شود، تبدیل می شود به گرما. طبق این مطلب پس اگر لباس سیاه بپوشیم همه نورها جذب لباس سیاه شده و تبدیل به گرما می شود. شما میتوانید این موضوع را تست کنید و در یک روز آفتابی لباس سیاه به تن کنید و زیر نور آفتاب قرار بگیرید تا گرمای تولید شده ناشی از جذب نور توسط لباس سیاه را سنجش کنید.

نکات پیشرفته

رنگ های مختلف در واقع طول موج های نوری هستن که طول موج مختلف دارند. به تصویر زیر دقت کنید:

اگر نور خورشید را از یک منشور عبور بدهید، طیف نور مرئی را مشاهده میکنید که تجزیه شده

وقتی این طول موج ها وارد چشم ما می شود، درون چشم ما سلول های مخروطی وجود دارد که این موج ها را تجزیه و تحلیل کرده و در مغز ما آن را تبدیل به رنگ می کند. مویی که قرمز میبینید، قرمز نیست بلکه مغز ما آن را قرمز میبیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *