آموزش دکلره و رنگ مو

در این مقاله قصد داریم از صفر تا صد مبحث دکلره و رنگ مو را به شما آموزش دهیم. دکلره و رنگ مو و به طور کل کار با مواد شیمیایی یکی از کارهای جذاب آرایشگری است. با ریمابیوتی همراه باشید تا به صورت کامل و عمیق نکات دکلره و رنگ مو را از پایه یاد بگیرید.

رنگ‌ شناسی

رنگ‌های اصلی یا رنگ‌های بنیادین، سه رنگی هستند که همهٔ دیگر رنگ‌ها را با ترکیب آن‌ها می‌توان بدست آورد. انتخاب سه رنگ به عنوان رنگ‌های اصلی، دلبخواه است و می توان به ترتیب ها و انواع مختلف سه رنگ اصلی داشت. مجموعه‌های مختلفی به نام سه رنگ اصلی شناخته می‌شوند. از انواع رنگ‌های اصلی می‌توان سه رنگ سرخابی و آبی دریایی و زرد را نام برد که مدل سی‌ام‌وای‌کی (CMYK) نامیده می‌شود و در صنعت چاپ کاربرد دارد و یا آبی و قرمز و سبز که مدل رنگی آرجی‌بی (RGB) نامیده می‌‌شود و به عنوان رنگ‌های اصلی نور شناخته می‌شود. اگر در حال حاضر به صفحه گوشی موبایل یا مانیتور نگاه می‌کنید، تمام این متن‌ها و رنگ‌ها از ترکیب این سه رنگ ساخته شده‌اند. در صنعت هنر و نقاشی، رنگ‌های اصلی به صورت قراردادی قرمز، آبی و زرد هستند. یعنی تمام رنگ‌های دیگر، از ترکیب این سه رنگ بدست می‌آید. سه رنگ اصلی در مبحث رنگ مو هم قرمز، آبی و زرد است.

رنگ‌های اصلی یا اولیه

تا به اینجا متوجه شدیم که در رنگ مو، به صورت قراردادی سه رنگ اصلی را قرمز، آبی و زرد نامگذاری می‌کنند.

سه رنگ اصلی در رنگ مو، قرمز، آبی و زرد است.

مثلث رنگ

اگر یک مثلث فرضی را در نظر بگیریم و سه رنگ اصلی قرمز، آبی و زرد را در یک گوشه این مثلث قرار دهیم، مثلث رنگ شکل می‌گیرد. هدف از ساخت و طراحی مثلث رنگ، درک بهتر رابطه رنگ‌ها با هم است. شما می‌توانید روابط رنگ‌ها را حفظ کنید ولی از آنجایی که ساده سازی یک اصل مهم یادگیری است، شکل مثلث رنگ به شما کمک می‌کند تا رابطه رنگ‌ها را سریع‌تر یادبگیرید و در مباحث رنگ مو از آن استفاده کنید.

برای ساخت مثلث رنگ ابتدا یک مثلث فرضی در نظر می‌گیریم و هر یک از رنگ‌های اصلی قرمز، آبی و زرد را در گوشه‌های این مثلث قرار می‌دهیم.

رنگ‌های‌ فرعی یا ثانویه

اگر ۲ رنگ اصلی را با هم ترکیب کنیم، رنگ فرعی یا ثانویه به‌وجود می‌آید. مثلا مداد رنگی قرمز و آبی و زرد را در نظر بگیرید. با مداد قرمز یک خط بکشید. حالا اگر با مداد آبی روی این خط قرمز بکشیم، یک رنگ جدید بدست می‌آید. یعنی ما رنگ آبی و قرمز را با هم ترکیب کردیم. به این رنگ جدیدی که بدست می‌آید، رنگ فرعی می‌گویند.

رنگ اصلی + رنگ اصلی = رنگ فرعی

با این تعریف چند مثال را با هم بررسی کنیم.

از ترکیب رنگ آبی و قرمز، رنگ بنفش حاصل می‌شود.

از ترکیب رنگ آبی و زرد، رنگ سبز حاصل می‌شود.

از ترکیب رنگ قرمز و زرد، رنگ نارنجی حاصل می‌شود.

پس می‌توان گفت: رنگ‌های بنفش، سبز و نارنجی رنگ‌های فرعی یا ثانویه هستند. مثلث رنگ را یادتان هست؟ بیایید این مثلث را کامل‌تر کنیم.

 

در تصویر بالا، دو رنگ قرمز و زرد (دو رنگ اصلی) را با هم ترکیب کردیم و رنگ نارنجی بدست آمد. دو رنگ قرمز و آبی را ترکیب کردیم و رنگ بنفش بدست آمد. دو رنگ آبی و زرد را ترکیب کردیم و رنگ سبز به دست آمد. اگر مانند تصویر بالا، رنگ‌های فرعی را هم به هم وصل کنیم یک مثلث وارونه تشکیل می‌شود. این تصویر یک نکته بسیار مهم دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم (گفتیم که هدف از مثلث رنگ‌ها یادگیری تاثیر رنگ‌ها بر روی هم ‌است و به کمک مثلث رنگ مطالب را ساده سازی می‌کنیم).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.